close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Pianista

25. září 2010 v 18:19 | Fée |  Z pera...
Jako první text, kterým budu prezentovat svou tvorbu-netvorbu, jsem vybrala Pianistu. Neumím říct, o čem příběh pojednává, aniž bych se vyvarovala spoilerů. No, snad se vám to bude líbit.
Přijímám veškerou konstruktivní kritiku, nešetřte mě! 
P.S. Lepší než slova "Líbilo/Nelíbilo se mi to" zkuste napsat víc a konkrétněji co. Díky. 

°°°

     A najednou tu byl. Jako by se vynořil z nicoty, tichý jako stín přilepený k patám člověka, jenž právě stoupá dál a dál tunelem na věčnost. Seděl a zády se opíral o chladnou kamennou zeď, která jej studila a zároveň pálila do nahých zad. Po čele mu stékal pramínek potu, klikatil se vedle levého oka a zmizel kdesi u krku. Jeho oči pomalu začaly přivykat tmě. Tenký paprsek měsíčního světla pronikal do místnosti malým čtvercovým okýnkem vysoko na stropě, příliš vysoko na to, aby se pokusil k němu dostat.
     Pomalu se rozhlédl po místnosti. Nevelký čtvercový prostor s poněkud moc vysokým stropem. Celý chladný, kamenný, vlhký a neosobní. V těch kamenech bylo něco zvláštně děsivého a obludného, místy se zdálo, že ty kvádry mají oči. V jednom z rohů se krčily zaprášené a již notně zrezlé dveře. Byly tolik obalené pavučinami, že muže vlastně ani nenapadlo, že by mohlo jít o cestu ven, zpátky do reality a obyčejného života. Ale co je vlastně obyčejný život? Muž už si ani nepamatoval. Ten náhlý příchod sem mu zřejmě smazal část vzpomínek a zanechal jen pár matných potrhaných cárů. Nevěděl kdo je, ale jméno bylo něco, co prostě nepotřeboval. Neměl ponětí o tom, že něco takového někdy nosil, pyšnil se jím a prezentoval. Netušil nic o tom, jaký býval, co je to pýcha, co skromnost. Co je to moudrost a kdo jsou hlupáci. Nic. Neexistovalo pro něj již nic jiného, jen tato místnost, obléhající jej jako hrobka, bránící mu v rozpětí a vůbec ve všem.

     Čas, ten hloupý pojem. Muž ani nevěděl, kolik času má. Vzdáleně si vybavoval tato slova, věděl co znamenají, avšak pro něj již neměla významu. Dny trávil střídavě podřimováním, koukáním na sluneční či měsíční paprsky a přemýšlením. Ta každodennost byla svým způsobem velmi únavná a jednotvárná až k zešílení, nicméně muže uklidňovala a dávala mu pocit jistoty. Věděl, že se nemůže nic pokazit, že mu nic nehrozí, žádný stres.

     Jak plynul den za dnem a uběhla vlastně celá věčnost, začal jakýsi hlásek vzadu v mužově hlavě napovídat, že něco není v pořádku, že se poklidná plynulost a stejnost dnů změnila. Něco viselo ve vzduchu. Měsíc už nebyl tak zářivý a jeho paprsky už neprotínaly šero kobky tak jasně jako dříve. Mírumilovnost noční tmy i denního světla byla ta tam. Muž začínal cítit úzkost a nebyl si schopen uvědomit, proč tomu tak je.
     Každý den se jeho nejistota prohlubovala. Velmi pomalu, ale jistě. S každým západem slunce se jej zmocňovala jakási nepochopitelná úzkost, ten tam byl klid, který dříve sršel z mléčně bílé luny. Nejistota pramenila někde v jeho útrobách a v pravidelných intervalech vystřelovala až ke konečkům prstů. Mrazení střídalo záchvaty horka, kdy měl pocit, že se prostě musí udusit. Šílenství počalo okupovat jeho prázdnou mysl, zabralo veškeré místo vyhraněné pro vzpomínky a zatemnilo jeho pohled. Ze zoufalce beze jména se stal šílenec bez vzpomínek.

     Tak jedné noci, právě když začínal počítat veškeré stíny, které vytanuly z jeho mysli, otevřely se dveře v zapadlém rohu místnosti. Jen tak, z ničeho nic, s mohutným skřípotem. Do místnosti zavanul teplý a suchý vzduch.
     Muž zprvu této nové skutečnosti nevěnoval pozornost, byl plně zaměstnán svými osobními přízraky. Mohla uběhnout hodina nebo dvě, kdyby právě zde nebyl čas tak dokonale zbytečný, když muž konečně zvedl hlavu a ucítil závan něčeho, co se naprosto nepodobalo ničemu, co by se nacházelo v jeho místnosti. Zvědavost mu nedala… Neobratně se postavil na nohy a šouravým krokem, přidržujíc se při tom kamenné zdi, se pohnul směrem k otevřenému průchodu. Nicméně nedůvěra v něm s každým krokem klíčila a sílila, tudíž se zastavil na krok ode dveří a zmateně mžoural do mihotavého světla, vycházejícího z nich.
     Přesně nedefinovatelné cosi však bylo silnější než on a po drahé době váhání jej přeci jen vtáhla dovnitř. Místnost za dveřmi se zdála být více pokojem než strohou kobkou. Na kamenné podlaze ležel šedozelený koberec, v rozích pokoje stály úzké kulaté stolky a na nich majestátní sedmiramenné svícny. Celému pokoji dominovalo obrovské černé křídlo, sice už dost zašlé, zaprášené a otlučené, přesto neuvěřitelně krásné. Muž si ani zprvu nevšiml pohublé černovlasé osoby sedící u klavíru. Ani si vlastně nejdříve neuvědomil, že ta divukrásná poklidná melodie nevychází z jeho nitra a pološíleného mozku, nýbrž z rukou oné postavy.
     Chvíli fascinovaně pozoroval dokonalou harmonii jejích rukou, načež se osmělil a rozhodl. Přistoupil těsně za rameno osoby a dýchaje na její krk, natáhl ruce směrem ke klaviatuře. Zdálo se, že osoba vůbec nevnímá, tedy neodolal a zlehka se dotkl bílých klapek. V tu chvíli cosi zasyčelo-jedna z tlustých voskových svící zhasla. Osoba zmizela, prostě se vypařila, bez jediného zvuku. Muž se usadil na uvolněné místo. Překvapilo jej, že je chladné jako náhrobní kámen. Nechal prsty volně plynout po klávesách…

     …A do ticha se ozval hlas. Temný, hrubý a nepřívětivý.
     "Teď je řada na tobě… Na věčnost a ještě déle!"

°°°
(c) La Fée, 2010
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Manon Manon | Web | 26. září 2010 v 17:59 | Reagovat

Mně se to líbilo, mám ráda napínavé příběhy, navíc si to docela dobře napsala. Ale máš tam občas chybu v čárce, třeba: stoupá dál a dál tunelem na věčnost. Mělo by to být dál, a dál (vím to, protože čas od času něco napíšu, spíš teda do šuplíku. Jinak bych tam spíš než muž nevěnoval pozornost dala jen nevěnoval tomu pozornost, bez toho podmětu. Ale to je spíš o tom, co ti víc vyhovuje. Jinak se mi to opravdu líbilo, už se těším na něco dalšího =).

2 Fée Fée | Web | 26. září 2010 v 18:58 | Reagovat

[1]: Děkuju moc :) No jo, čárky a přímá řeč, moje slabiny, někdy si nejsem jistá, takže děkuju za opravy :) No, ještě tu mám nějaké šuplíkové věci a jeden text rozepsaný :))

3 Zoë Zoë | Web | 27. září 2010 v 12:09 | Reagovat

Moc se mi to líbilo! Nemám co vytknout. Snad až na to co napsala Manon. Ale čárky jsou i moje slabina...takže: BRAVO! těším se na víc ;).

4 Anča Anča | Web | 27. září 2010 v 20:04 | Reagovat

Tak abych to shrnula....vtáhlo mě to okamžitě do děje, což je hodně důležitý. Líbilo se mi, jak hravě si používala nejrůznější přívlastky a přirovnání. Někdy až  možná malinko přehnaně (např. stékal pramínek potu, klikatil se vedle levého oka  - to klikatil se mi tam moc nehodí), ale to se časem poddá ;) Má to potenciál  a budu se těšitna další !

5 Nebožka Nebožka | Web | 29. září 2010 v 10:23 | Reagovat

Juu, tak to se mi líbilo. I když jak říkala Anča, občas je těch přívlastků nadbytek. Nicméně, palec nahoru!

6 Joanna Joanna | Web | 30. září 2010 v 19:45 | Reagovat

Četla jsem, líbilo se mi, není mi souzeno nějak kritizovat, jedině pozitivně, takže jsem ohodnotila hvězdičkama :)

7 Joanna Joanna | Web | 30. září 2010 v 20:26 | Reagovat

Úplně tě chápu, měla jsem stejné potíže s klávesnicí i s tělesnými projevy chtíče :D
Musím to zapatlat jiným článkem nebo se zblázníme obě :D

8 Lufristia Lufristia | Web | 29. října 2010 v 22:23 | Reagovat

Och...
Konec byl fascinující...
Mylsím, že je to velmi silný příběh, který člověka vtáhne přímo do toho či onoho okamžiku!
Nejsem hodna toho, abych hodnotila. Ani já nevládnu přímou řečí a čárky hážu, kam se mi jen zachce. A nikdy bych nebyla schopna zplodit něco takového...
Máš moji poklonu! ;-)

9 Ellen-Kate Ellen-Kate | Web | 2. ledna 2011 v 15:56 | Reagovat

Upřímně jsem se vůbec neohlížela na nějaké pravopisné chyby jen četla a chtěla vědět, co bude dál. Jenom mi pořád vrtá hlavou pár věcí... Jak se tam ten muž dostal?? Jaktože celou dobu ty dveře byly zavřené a najednou se otevřely?? Možná bych to malinko rozvedla... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.